Media

Dla każdego zakupu działki, który wiąże się z planowaną na niej budową obiektów czy to domów, czy innego rodzaju zabudowy np. hal produkcyjnych, budynków gospodarczych itp. dostęp do mediów, czyli uzbrojenie działki, jest punktem zasadniczym. Żeby w ogóle uzyskać pozwolenie na budowę, jeszcze do niedawna trzeba było uzyskać od dostawców warunki techniczne przyłączenia mediów, projekt przyłączenia prądu i wody oraz rozwiązania dotyczące zarządzania gospodarka komunalną (szambo, lub kanalizacja). W przypadku braku sieci wodociągowej w pobliżu, wystarczało wykopanie studni głębinowej oraz zrobienie szamba. Ppozostałe media jak gaz czy telefon(internet) pozostawiono w gestii właściciela.

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem nieruchomości i nie wiemy jaka jest sytuacja z mediami, a nigdy nie wierzymy nikomu na słowo, możemy się zwrócić o taką informację do dostawców pobliskich mediów. Składamy wtedy wniosek o wydanie oświadczenia o możliwości przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz dostaw energii elektrycznej (jeżeli naszym dystrybutorem jest Tauron można go pobrać na stronie Tauron Dystrybucja Dokumenty.

W sprawie wody udajemy się do gminnej jednostki organizacyjnej, instytucji lub spółki zajmującej się zarządzaniem gospodarką wodną i kanalizacyjną. Na stronie każdej gminy jest określone kto się tym zajmuje i adres takiej jednostki. Tam uzyskamy onformacje o tym jakie są możliwości i koszty przyłączenia wody i kanalizacji do interesującej nas nieruchomości (konieczny jest numer ewidencyjny działki).

Pomocna jest również mapa zasadnicza, ponieważ na niej będzie widoczne, czy bezpośrednio przez teren działki przechodzą jakieś media np. gaz, woda lub prąd. Wiele informacji można zdobyć nie będąc właścicielem nieruchomości, jednak jeśli napotkamy opór urzędników, trzeba po prostu zaangażować właściciela w całą sprawę, niech poświęci jeden dzień i pojeździ z nami po urzędach i wypisze potrzebne podania i zaświadczenia.

Należy pamiętać, że zawsze istnieje jakaś alternatywa, jeśli nie ma możliwości podłączenia do wodociągu, można wykopać studnie np. głębinową, abisyńską czy artezyjską. Zakład energetyczny do działki budowlanej musi podłączyć prąd - do odległości 200 metrów koszty pokrywa zakład (w tym przypadku płacimy tylko za każdy przyłączony kW, przeważnie dom jednorodzinny potrzebuje 40 kW i koszt przyłączenia wynosi ok 2400 zł), za każdy metr powyżej tych 200 metrów, inwestor musi dopłacić sam. Ceny (za metr) mogą wynieść ok 50 zł +/- ok 15 zł (zależy od operatora - trzeba to sprawdzić na jego stronie).

Alternatywą dla internetu stacjonarnego może być internet radiowy, LTE (komórkowy) lub satelitarny (drogi i niezbyt szybki, ale zawsze coś). W przypadku braku gazociągu można skorzystać z coraz częściej stosowanego zamiennika, instalacji opartej o zewnętrzny zbiornik z gazem, który uzupełnia się poprzez tankowanie z cysterny.